Kas ir skaņotājs jeb skaņu inženieris?

19.02.2016

Tas ir cilvēks, kurš rūpējas par to, lai skaņa koncertos būtu klausītājiem baudāma. Ir arī skaņotāji, kuri strādā konferencēs un cita veida pasākumos, jo, ja ir skaņas aparatūra, tad, visticamāk, aizkadrā kāds rūpējas arī par to, lai tā labi skanētu.

Daudzi, dzirdot vārdu „skaņotājs”, automātiski iztēlojas to cilvēku, kurš stāv aiz skaņu pults pret skatuvi, taču lielāka mēroga festivālos un koncertos skaņu inženieri iedalās:

- Front of house skaņu inženieris – cilvēks, kurš atrodas pie skaņu pults skatuves priekšā. Šis skaņotājs rūpējas par muzikālo baudījumu klausītāju ausīm.

- Kontroles jeb monitoru skaņu inženieris – gādā par to, lai katrs grupas dalībnieks uz skatuves dzirdētu tos mūzikas elementus, kas viņam nepieciešami, lai viņš varētu spēlēt vienā ritmā ar pārējiem grupas dalībniekiem.

- Skaņu iekārtu inženieri – pirms pasākuma noregulē uzstādīto skaņas sistēmu ar speciāliem mikrofoniem un programmatūru, ko tautā vienkārši sauc par „šņācināšanu”. Nē, čūskas vai dusmīgi kaķi netiek izmantoti! Tas ir nepieciešams, jo katra telpa ir citāda un, ja skaņas sistēma netiek atbilstoši noregulēta, tā rada ievērojamus skaņas kropļojumus.

Bieži vien mazākos pasākumos visas tikko nosauktās funkcijas pilda viens cilvēks. Labs skaņotājs ir tāds, kurš māk pielāgoties dažādām situācijām, jo katra grupa un vieta ir kas jauns – cita skaņa, cits izpildījums, citas prasības.

Tagad Tu zini – lai klausītājs dzirdētu katru noti un koncerts būtu neaizmirstams, par to rūpējas ne tikai grupa, bet arī pasākuma tehniskais personāls.

Nobeigumā neliels video, lai Tu redzētu, cik grūts reizēm mēdz būt skaņu inženiera darbs: https://youtu.be/G2Rhh_4GZmU?t=4s.

 

Paldies par uzmanību! Lai Tev forša diena!

 

Dj Erminass